משחק חברתי בידורי לקהלים גדולים – עם שמחה תכנים וגיבוש מכיתה א' עד י' עם התאמות לגיל, לרמה ולנושא עם גירסה למסיבה לצוות המורות/ים

"קרנבל השפה העברית" זו בראש וראשונה תכנית בידורית, כיפית ומהנה – מלאה בתנועה עם מוזיקה, ריקודים, שירים, תהלוכות, וקישוטים – שיוצרת אווירה מלהיבה, שמחה, משחררת ומשתפת, שעוסקת גם בתכנים וערכים חשובים. אפשר עם או בלי ההורים.


מצד אחד – התכנית עוסקת בשפה העברית: בפרושי מילים, בניבים, פתגמים, צרופי לשון, מילות סלנג, מילים שנכנסו לשפה העברית משפות שונות, משחקי מילים ועוד.


מצד שני – כיוון שהשפה העברית היא דרך תקשורתית לדון בכל נושא, התכנית מאפשרת להעלות לסדר היום גם נושאים חשובים, תמיד נושא אחד בצד נושאי השפה, כמו למשל:


- התרומה התרבותית של העדות השונות לתרבות הישראלית – וקבלת השונה. (גרסה זאת נקראת "קרנבל השפה והלבוש").
- לחיות ללא אלימות.
- לחגוג עם התכנית חגים שונים עם תכניהם המיוחדים.
חנוכה, פורים, חג האילנות ועוד.
(עם ניבי לשון, שירים וקטעים ספרותיים המיוחדים לכל חג וחג)
- כיבוד אב ואם, (הורים) - ושיתופם בפתיחת השנה, בסיומה, ביום המשפחה ועוד.
- חגיגת שורשים. אירוע שכבתי לבני ובנות מצווה.
- הנושא השנתי של משרד החינוך או כל נושא אחר לפי בחירתכם.​

 

להזכירכם,

 

למרות הנגיעה בנושאים חשובים, זוהי תכנית בידורית, שמחה, כיפית ומהנה – כשהנושאים "הרציניים" משולבים בין ובתוך המשחקים, השירים, המוזיקה והתנועה, ההופעות המאולתרות, הדגלים, הקישוטים והתהלוכות.


התכנית נוצרה לפני כ- 30 שנה, כששר החינוך קבע את "השפה העברית" כנושא השנתי, ובוצעה מאז בגרסאותיה השונות קרוב לאלף פעם. היא בוצעה בעיקר בבתי הספר בכל הארץ, בשעות הלימודים לתלמידים בלבד, אחה"צ או בימי שישי בבוקר לתלמידים עם ההורים, ובשעות הערב לצוותי מורים ולצוותי עובדים, או לגילאי חט"ב עם ההורים.


כאשר ההורים מוזמנים, הם משתתפים השתתפות פעילה, הם הופכים לשחקני החיזוק של "הנבחרת הכיתתית" והם נהנים מההשתתפות הפעילה.


בכל אירוע אנו עושים התאמות לגיל ולרמה של המשתתפים. כך מותאמים החומר הלשוני שבתכנית ושפת ההגשה מכיתה א' ועד י' - עם או בלי הורים.


כיוון שיחידת המשחק זו הקבוצה (הכיתה), שמתמודדת עם הקבוצות האחרות, המשחק החברתי תורם מאוד לגיבוש הכיתתי. בתי ספר רבים שלקחו אותו שוב ושוב לאורך השנים עשו זאת, לדבריהם, גם בשל התרומה לגיבוש הכיתתי.

קרנבל השפה העברית​

א.א. אורי אסף הפקות